Бранко Радичевић

Биографија Бранка Радичевића

Бранко Радичевић рођен је 28. марта 1824. године у Славонском Броду. Добио је име Алексије, а касније га, пред излазак прве књиге, променио у Бранко. Основну школу завршава у Земуну. У Земуну се школује од 1830. до 1835. године, након чега уписује гимназију у Карловцима. У Карловцима остаје до 1841. године.

Од 1850. године учи медицину и последње месеце свог живота проводи у Бечу. Умро је 18. јуна 1853. и сахрањен на Санкт-Марксовом гробљу.

Предосећајући скори крај, он испева:

“Ал кад ми се веће смрћи мора,
Нек се смркне измеђ ови гора”

Године 1883. су Бранкови посмртни остаци пренети из Беча и сахрањени на Стражилову код Сремских Карловаца. На споменику је написано:

“Много хтео, много започео
час умрли њега је помео.”

Бранко је био сјајно обдарен песник свога времена, био је свој и нов, рекао је своје први, док је српски књижевни језик још тражио себе. И после много година осећа се аутентичност Бранкових стихова, његове песме су безвремене, топле и велике.

Пратите нова дешавања у нашој школи.

Сазнај више!